وبلاگ قالی فرشان BLOG

5 روش تشخیص فرش دستباف از ماشینی

فهرست مطالب

5
(1)

مجله فرش قالیفرشان با افتخار امروز قصد دارد در این مقاله، 5 روش تشخیص فرش دستباف از ماشینی را به صورت ساده و دقیق مورد بررسی قرار دهد. آشنایی با این 5 روش به شما در تشخیص، انتخاب و خرید انواع فرش ماشینی یا دستباف کمک می کند.

5 روش تشخیص فرش دستباف از ماشینی - خرید فرش کاشان

5 روش تشخیص فرش دستباف از ماشینی

بررسی های کلی

فرش‌ های دستباف و ماشینی دو نوع اصلی فرش است که در حال حاضر در بازار فرش رواج دارد. برای خریداران، شناسایی اصالت و کیفیت فرش دستباف از ماشینی می‌ تواند چالش برانگیز باشد. در این مقاله، به بررسی 5 روش تشخیص فرش دستباف از ماشینی می‌پردازیم که کمک خواهد کرد بتوانید با اطمینان بیشتری، فرش دستباف اصل را تشخیص دهید و با  ویژگی های فرش ماشینی نیز آشنا شوید.

در ابتدا اگر بخواهیم به چند تفاوت کلی اشاره کنیم، سه مورد که باید در تشخیص کیفیت و نوع فرش به آن دقت کنید طرح و الگو، ساختار بافتی و حاشیه هاست. این ها ساده ترین راه های بررسی فرش است که در ادامه توضیح می دهیم.

به جزئیات طرح و الگوی فرش دقت کنید. در فرش های دستباف معمولا طرح و الگو ها هوشمندانه و خلاقانه تر از انواع ماشینی است، گرچه عموما در سبک و سیاق سنتی بافته می شود. فرش های ماشینی مثل قالب خوردن از روی یک شابلون هستند و طرح و الگو در آنها حالت مصنوعی تری به خود می گیرد. گرچه شامل طرح و رنگ های ساده و مدرن است.

در تشخیص فرش، به الگوی بافت و حاشیه فرش دقت کنید. فرش های دستباف اغلب در الگو دارای بی نظمی ها و بی قاعدگی هایی هستند که در انواع ماشینی به ندرت پیش می آید. برخی نقصان های جزئی نشانه دستباف بودن فرش است، و نه تنها از ارزش آن نمی کاهد بلکه در بسیاری موارد فرش را گرانبهاتر می سازد.

5 روش تشخیص فرش دستباف از ماشینی

5 روش تشخیص فرش دستباف از ماشینی

بعد از انجام بررسی کلی می توانید 5 مورد اصلی زیر را در تشخیص فرش انجام دهید. این روش ها نیز ساده است، نیاز به مهارت خاصی ندارد و می تواند توسط هر فردی صورت بگیرد.

1. عدم وجود تقارن در طرح

گفتیم که فرش های آنتیک یا فرش عتیقه ایرانی همگی دستباف هستند. در فرش های دستباف محال است دو طرف نقشه کاملا متقارت باشد؛ زیرا فرش با دست بافته شده و دقت ماشین های صنعتی را ندارد. بنابراین همیشه برخی نامتقارنی ها در نقشه پیداست که با دقت زیاد دیده می شود.

چنین نامتقارنی هایی در نقشه نه تنها از ارزش فرش نمی کاهد بلکه نوعی ویژگی منحصر به فرد در فرش های عتیقه و دستباف محسوب می شود. این موضوع یادآور فلسفه زیباشناسی است که می گوید هنر همانطور که وجود دارد کامل است و به خودی خود زیبا و ارزشمند است. فرش ایرانی هم دقیقا به همین شکل، به شکل دستباف و عتیقه وجود دارد و یک هنر فاخر شمرده می شود.

2. الیاف و رنگ طبیعی

فرش دستباف برخلاف فرش ماشینی از الیاف طبیعی مثل پشم گوسفند، نخ ابریشم یا پنبه خالص تولید می شود. الیاف مصنوعی شامل پلی استر، نایلون، پلی پروپیلن و… در تولید فرش های ماشینی کاربرد دارند.

مقاله
انواع نخ فرش دستباف و ماشینی

قالی فرشانبه شما در آشنایی با انواع الیاف به کار رفته در انواع فرش دستباف و ماشینی کمک خواهد کرد.

رنگ الیاف نیز در انواع دستباف زحمت فراوان دارد و به روش دستی از گیاهان و معدنی تهیه می شود. به همین دلیل رنگ های خاص و کم نظیری در نقشه فرش دستباف ایرانی دیده می شود. به تجربه ثابت شده است که رنگ طبیعی در فرش در مقایسه با رنگ های شیمیایی ثبات بیشری دارد، همینطور حساسیت پوستی ایجاد نمی کند.

3. تراکم و رجشمار

تراکم گره در فرش دستباف ایرانی بسیار بالاست و در هر 7 سانتی متر از آن تعداد رج زیادی وجود دارد؛ اصطلاحا رجشمار آن زیاد است. این تراکم بالای گره ها، ساختار لطیفی به فرش می بخشد و نقشه و الگوی فرش در ظرافت و زیبایی بالایی جلوه گر می شود.

3 12

4. ارتفاع پرز

کفتیم مفهوم تراکم در فرش های دستباف می تواند کاملا متمایز از فرش ماشینی باشد، چون بافت تک به تک گره ها در این فرش توسط دست انجام می گیرد و ارتفاع فرش و پرزها کم است. پروسه بافت یک فرش دستباف تا چندین ماه ممکن است طول بکشد، در نتیجه تراکم بالا و ارتفاع کم پرزها نشانه کیفیت بالا در فرش است.

اما تراکم در فرش های ماشینی که در عرض چند ساعت و توسط دستگاه های صنعتی تولید می شوند، به کیفیت فرش های دستباف نیست و ارتفاع پرزها عموما بلندتر است.

5. گره ها و ریشه

بافت گره ها در پشت فرش دستباف کاملا واضح است و نیاز به کارشناسی خاصی ندارد اما در فرش های ماشینی نمیتوان به راحتی گره ها را تشضخیص داد. همانطور که اشاره کردیم در تشخیص فرش دستباف شما باید به دنبال بی نظمی های جزئی باشید که توسط بافنده و بصورت دستی ممکن است رخ داده باشد.

ریشه فرش در فرش دستباف متصل به چله بوده و از دو سر انتهایی فرش مشخص است اما در فرش های ماشینی این ریشه گاها به دو سر فرش دوخت می خورد و جزئی از چله فرش نیست.

5 روش تشخیص فرش دستباف از ماشینی - خرید فرش کاشان

پس از بررسی این موارد اگر همچنان در تشخیص اصالت فرش دستباف دچار اشکال هستید، بهتر است با کارشناسان و فروشندگان با تجربه در این زمینه مشورت کنید، فرش موردنظرتان را از لحاظ کیفیت و سایر ویژگی ها ارزیابی کنید و سپس برای یک خردی به صرفه و با اطمینان اقدام کنید.

منابع
identify-handmade-rugs
authentic-persian-rugs

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

فروشگاه قالیفرشان با ارائه بیش از 500 مدل فرش از کالکشن نفیس فرش کاشان، در انواع دستباف و ماشینی،آماده خدمتگزاری به مشتریان گرامی
در سرتاسر ایران و جهان می باشد. 

تیم پشتیبانی قالیفرشان 0 تا 100 خرید فرش را کنار شماست!

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

خرید آنلاین در  فروشگاه قالیفرشان 🛒  

10 فروشگاه فرش دستباف - خرید فرش کاشان

خرید آنلاین فرش کاشان

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

بیشتر بخوانید

50 مقاله درباره فرش 

قالی و قالی‌بافی

صفر تا صد خرید فرش

10 فروشگاه برتر فرش ماشینی

10 فروشگاه برتر فرش دستباف

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

قالیفرشان بزرگترین فروشگاه مجازی فرش ایران

با توجه به اینکه ایران مهد فرش است هنوز هم بسیاری از ایرانی ها در مورد انواع کالای ایرانی و محل بافت آنها اطلاعاتی ندارند
و نمی‌دانند که بهترین فرش را از کجا تهیه کنند ما بهترین مکان برای خرید فرش را به شما معرفی می‌کنیم. با قالی فرشان همراه باشید.
مواد اولیه و الیاف به‌کار رفته تعیین کننده جنس، دوام، ماندگاری و عملکرد فرش خواهد بود،
پس با خرید از قالیفرشان میتوانید از کیفیت فرش مطمئن باشید.   

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

از کالکشن قالیفرشان دیدن کنید و تنها با یک کلیک قطعه ای شگفت انگیز از فرش کاشان را به منزل ببرید.

خرید فرش کاشان - فرش ماشینی کاشان

خرید فرش کاشان – فروشگاه قالی فرشان

برای بازدید از نمایشگاه و خرید حضوری کلیک کنید

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کن

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز 1

اولین کسی باشید که امتیاز میدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من