وبلاگ قالی فرشان BLOG

جادوی فرش‌ دکوراتیو: تحول فضا

فهرست مطالب

5
(1)

خوش آمدید به مجله قالیفرشان و آشنایی با جادوی فرش‌ دکوراتیو: تحول فضا در مقاله امروز! در دنیای طراحی داخلی، فرش‌ های دکوراتیو نقش حیاتی در تبدیل فضا به یک محیط جذاب و دلنشین دارند. برخلاف فرش‌ های سنتی که تمرکز صرفا بر عمللکرد و کارآیی فرش است، فرش‌ های دکوراتیو به طور ویژه برای بیان یک مفهوم و افزایش جذابیت ظاهری محیط طراحی شده‌ اند.

این مقاله آشنایی مختصری با دنیای فرش‌ های دکوراتیو و ویژگی‌ های منحصر به‌ فرد آنهاست و توضیحی بر قابلیت چندمنظوره آنها به طوری که لمسی از هویت و جذابیت به دکوراسیون داخلی شما می افزایند.

جادوی فرش‌ دکوراتیو: تحول فضا - خرید فرش کاشان

جادوی فرش‌ دکوراتیو: تحول فضا

جادوی فرش‌ دکوراتیو: تحول فضا

جهان فرش های دکوراتیو که به نام های دکوری یا تزئینی نیز شناخته می شوند، بسیار وسیع و گسترده، سرشار از زیبایی بی بدیل و طرح و الگو های خلاقانه و مدرن است. این قطعه جادویی، نوعی کفپوش است که در تزئین و زیباسازی فضای داخلی استفاده می‌ شود. این نوع فرش‌ ها علاوه بر جنبه عملکردی یا همان استفاده به عنوان نوعی کفپوش، یک عنصر دکوراتیو یا تزئینی نیز در نظر گرفته می‌ شوند.

طرح‌ فرش دکوراتیو معمولا جذاب و منحصر به فرد است. الگو هایی شامل گل و بوته، طرح‌ های هندی و سنتی، طرح‌ های ژئومتریک یا هندسی، طرح‌ های آبستره و انتزاعی (هنر آبستره، مجرد یا  انتزاعی یا هنر آبستره (به فرانسوی: Art abstrait) به هنری گفته می‌ شود که هیچ صورت یا شکل طبیعی در جهان در آن قابل شناسایی نیست و فقط از رنگ و فرم‌ های تمثیلی و غیرطبیعی برای بیان مفاهیم خود بهره می‌گیرد.) و سایر الگو ها و نقوش خلاقانه باشند. این فرش‌ ها معمولاً با استفاده از مواد نرم و با کیفیت مانند پشم، ابریشم و نخ تولید می‌شوند.

فرش دکوراتیو به عنوان یک عنصر تزئینی، می‌تواند به تنهایی یا به همراه سایر عناصر دکوری مانند مبلمان، پرده‌ ها و لوازم جانبی دیگر به منظور ایجاد یک آمبیانس مطلوب و زیبا در فضاهای داخلی استفاده شود.

فرش دکوراتیو - خرید فرش کاشان

ایجاد آمبیانس در دکوراسیون داخلی

از الگو های پیچیده و رنگ‌ های جذاب تا بافت‌ و طراحی لوکس و جدید، فرش‌ های دکوراتیو امکانات بی‌ نهایتی را برای ایجاد یک فضای بصری شگفت‌ انگیز و شخصی‌ سازی شده ارائه می‌ دهند. بگذارید از ایجاد یک نقطه توجه جسورانه تا ایجاد یک ترکیب هماهنگ با دکور موجود، فرش‌ های دکوراتیو ابزاری قدرتمند هستند که می‌ توانند آمبیانس هر اتاق را به سطح بالاتری برده و سلیقه و خلاقیت شخصی شما را به نمایش بگذارند.

آمبیانس در طراحی داخلی چیست؟

august-black که یک سایت طراحی ویژه است، می گوید “ایجاد آمبیانس در دکوراسیون داخلی به معنای ایجاد یک حس و حال و اتمسفر مطلوب و منحصر به فرد در فضا است. این اتمسفر با استفاده از عناصر مختلفی نظیر پالت رنگی، نورپردازی، آیتم ها و قطعه های دکوراتیو، مبلمان و طرح‌ های فضایی ساخته می‌ شود. هدف از ایجاد آمبیانس، بهبود تجربه افراد در فضا و ایجاد حسی مطلوب و آرام بخش برای ساکنین فضا و بازدیدکنندگان است.”

فرش دکوراتیو - خرید فرش ایرانی

فرش لری از انواع فرش های دکوراتیو

به چه فرش هایی دکوراتیو می گوییم؟

 • فرش‌ های دکوراتیو شامل انواع مختلفی از فرش‌ ها می‌شوند، ویژگی مشترک این فرش ها طرح و الگوی غنی و رنگ سرزنده می باشد. دکوراتیو می تواند فرش های زیر را شامل شود:
 • فرش‌ دستباف، طرح های بومی، قومی و سنتی: این فرش‌ ها با الگو ها و طرح‌ های زیبا و هنرمندانه‌ ای تزئین شده‌ اند و معمولاً با استفاده از پشم و ابریشم تولید می‌ شوند.
 • فرش و کفپوش سایر ملل نیز مثل فرش های عربی و چینی دکوراتیو شمرده می شوند.
 • گلیم فرش: این فرش‌ ها از پارچه‌ های بافته شده و با طرح‌ ها و نقوش سنتی تزئین شده‌ اند و به عنوان یکی از نماد های فرهنگی و صنعتی بسیار مهم در برخی از کشور ها شناخته می‌ شوند.
 • به طور کلی طرح های دکوراتیو بعنوان فرش های ماشینی و صنعتی در هر کجای جهان به صورت انبوه تولید می شوند.
فرش دکوراتیو - خرید فرش کاشان

فرش دکوراتیو ابریشم – طرح ژئومتریک

ویژگی ها

 • فرش دکوراتیو از انواع فرش ماشینی است و از الیاف مصنوعی اکریلیک، تنسل، نایلون، پلی استر و پلی پروپلین تولید می شود.
 • دوام این الیاف بالاست و نگهداری و نظافت فرش نیز ساده است.
 • معمولا دارای الگو و طرح‌ های پیچیده‌ هستند که جذابیت بصری را افزایش می‌دهند و مرکز توجه ایجاد می‌کنند. اما گفتیم تنوع در طرح ها به قدری بالا است که می توانید طرح ساده و تزئینی که به دنبالش هستید به سادگی پیدا کنید.
 • دکوراتیو اغلب در طیف رنگی گسترده‌ ای موجود است. انتخاب رنگ‌ های جذاب و تنوع فرش می‌ تواند به کلیه دکوراسیون داخلی جذابیت ببخشد.
 • برخی فرش‌ های دکوراتیو با استفاده از تکنولوژی‌ های پیشرفته، مانند فناوری چاپ دیجیتال و بافت ماشینی، تولید می‌ شوند که امکان استفاده از طرح‌ های پیچیده و دقیق را ممکن می‌ سازد و به افزایش استحکام و کیفیت فرش کمک می‌ کند.
 • این فرش ها در اندازه‌ و اشکال مختلف وجود دارند.
 • از ویژگی های مهم این فرش ایجاد سبک شخصی و یک اتسمفر منحصر به فرد در فضای شماست.
فرش دکوراتیو - طرح گل و جقه - خرید فرش کاشان

فرش دکوراتیو – طرح گل و جقه

دکوراتیو در دکوراسیون

تنوع در طرح و الگو و گوناگونی پالت رنگی در این فرش ها باعث شده تا در هر دکوراسیون و با هر سبک و سلیقه ای به خوبی هماهنگ شوند. در ادامه برخی سبک های محبوب در دکوراسیون با فرش دکوراتیو نام برده شدند:

1. دکوراسیون کلاسیک: این فرش ها برای طرح و الگوی پیچیده و رنگارنگ متناسب هستند و دکوراتیو می تواند با دکوراسیون های کلاسیک و اروپایی به خوبی هماهنگ شود.

2. دکوراسیون مدرن: فرش های دکوراتیو با طرح و الگو ساده و حداقل خطوط و نقش و نگار، یا الگوهای انتزاعی خاص مناسب این دکوراسیون هستند.

3. دکوراسیون رترو: فرش با الگو و طرح گل و فلورال که یادآور طراحی های قدیمی و بازارچه ای هستند، دکوراتیو با چنین طرح هایی کامل مناسب چنین سبکی است.

4. دکوراسیون بوهمی: فرش های بوهمی معمولاً طرح و الگو های رنگارنگ و آزاد دارند و یادآور طرح های قومی و گردشگری هستند. این نوع فرش می تواند با دکوراسیون بوهمی و طرح های سنتی و بومی هماهنگ شود.

به طور کلی، فرش دکوراتیو بسته به سلیقه شما می تواند با هر سبک دکوراسیونی ست شود، به شرطی که ایجاد آمبیانس کنید (با توجه به توضیحات بالا) و الگو و رنگ فرشتان با دیگر عناصر دکوراسیون همخوانی داشته باشد.

منابع

carpet care tips

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

اگر مایلید جذابیت فضای شما با یک فرش منحصر به فرد دوچندان شود، گرما و آسایش را به زیر پایتان احساس کنید
و لمسی از شکوه اشرافی به محیط خود اضافه کنید، کالکشن قالیفرشان مطمئناً نظر شما را به خود جلب خواهد کرد.

با جستجو در فروشگاه و بازدید از کالکشن قالیفرشان، تنها با یک کلیک قطعه ای شگفت انگیز از فرش کاشان را به منزل ببرید.

   فروشگاه قالیفرشان 🛒   

10 فروشگاه فرش دستباف - خرید فرش کاشان

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

بیشتر بخوانید

فرش بلوچی

5 ویژگی منحصر به فرد فرش مراکشی

50 مقاله درباره فرش 

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کن

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز 1

اولین کسی باشید که امتیاز میدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من