وبلاگ قالی فرشان BLOG

فرش کاشان در ادبیات عامه

فهرست مطالب

5
(2)

فرش کاشان در ادبیات عامه

می دانیم که شهر کاشان، شهری با تاریخ، تمدن و فرهنگ کهن و غنی است که از طریق روایات و اشعار ادبی، چه در آثار نویسندگان و شاعران معروف فارسی زبان و یا ادبیات عامه پسند از مردم عوام، به خوبی و شیوایی تمام، بعنوان یکی از بزرگترین مراکز فرهنگی _ هنری ایران شناخته شده و همواره شناسانده می شود.

در این مقاله، به بررسی دلایل محبوبیت و اهمیت فرش کاشان در همین منطقه و سر تا سر ایران و جایگاه آن در ادبیات عامه می پردازیم.

1. ادبیات کاشان در آثار نویسندگان بزرگ:

در این قسمت، به بررسی نقش شهر کاشان در آثار نویسندگان بزرگ از جمله سعدی، حافظ و مولوی می‌پردازیم. از قلمرو شعر و داستان تا نثر و غزل، کاشان به عنوان محلی از الهام بخش‌ترین منابع برای این نویسندگان در طول تاریخ ادبیات فارسی بوده است.

2. تمدن و فرهنگ برجسته کاشان:

کاشان یکی از مراکز فرهنگی و تمدنی برجسته در تاریخ ایران است. در این قسمت، به بررسی معماری بی‌نظیر، باغ‌های زیبا، و آثار هنری منحصربه‌فرد کاشان می‌پردازیم. از بناهای تاریخی مانند عمارت‌ها و کاخ‌ها تا مساجد و مدارس، کاشان با زیبایی و طراحی منحصربه‌فرد خود، هنرمندان و مسافران را به خود جذب می‌کند.

3. جذابیت و اعتبار جهانی کاشان:

اعتبار جهانی کاشان نیز به عنوان یکی از میراث‌های فرهنگی جهانی در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. در این قسمت، به بررسی عواملی مانند حفظ میراث فرهنگی، جاذبه‌های گردشگری و تأثیرات فرهنگی کاشان در جهان می‌پردازیم. نتیجه‌گیری: با توجه به مقاله فوق، شهر کاشان در ادبیات فارسی به عنوان یکی از مراکز فرهنگی و هنری بزرگ تاریخ ایران شناخته شده است. از طریق آثار نویسندگان بزرگ و تمدن برجسته خود، کاشان زیبایی و اعتبار جهانی خود را به ارمغان می‌آورد.

خرید فرش کاشان فرش دستباف و ماشینی کاشان مجله فرش قالی فرشان

کاشان یکی از مراکز فرهنگی و تمدنی برجسته در تاریخ ایران است.

حکایتی دلنشین از فرش کاشان در ادبیات عامه

فرش کاشان در ادبیات عامه به طور معمول بیشتر با دو عنوان مطرح شده و سوق می یابد.

در عنوان اول صحبت از فرش دستباف کاشان و رنج زنان و مردان است برای تولید یک اثر هنری و گذران زندگی و دومی سخن از فرش ماشینی است و رونق گذشته کارخانه های تولید فرش ماشینی در کاشان و تلاش سال های اخیر برای بازگرداندن هویت از دست رفته؛ علاوه برآن مردم بسیار دوست دارند که از مشاهیر شهر خود در این دو حوزه نام ببرند و  طی چند دهه گذشته، هزاران داستان و حماسه سرایی در مورد صنعت گران جدید و قدیم سینه به سینه میان نسل ها رواج داشته است.

خرید فرش کاشان فرش دستباف و ماشینی کاشان فرش کاشان در ادبیات عامهمجله قالی فرشان

فرش کاشان در ادبیات عامه می دانیم که شهر کاشان، شهری با تاریخ، تمدن و فرهنگ کهن و غنی است که از طریق روایات و اشعار ادبی،

صحبت از فرش دستباف که می شود بلاشک کاشان با پیشینه تاریخی اش یکی از مراکز مهم بافت فرش بوده است و هنوز شعر و قصه های مادربزرگ ها و پدربزرگ ها که پشت تخته و دار قالی سر می داده اند برای ما شیرین و دلکش است. باید پای صحبت شیرین قدیمی ها نشست، حرف هایی که بر تار و پود دلشان نشسته است را شنید و لذت برد. البته که گاه از جور زمانه و سختی های که می کشیده اند تا یک دار قالی را پایین بیاورند، بقض گلوی انسان را می فشارد.

پدرم میگفت: ما که در خانواده ای پر حمعیت بودیم از همان کودکی مجبور به بافتن قالی بودیم و کنار پدر و مادر خود ساعت های طولانی ریشه بر تار فرش میزدیم و جرات نطق کشیدن هم نداشتیم و همین روند ادامه داشت، حتی ظهر ها که از مدرسه برمی گشتیم سوال میکردیم نهار چیست؟ مادرم جواب میداد: که شب آبگوشت داریم و تشنه و گرسنه می رفتیم روی قالی و منتظر آمدن شب بودیم تا با آبگوشت و نانی شکم خود را سیر کنیم. پدرم می گفت هنوز صدای نقشه خوانی مادرم توی گوشم است. انگار همین دیروز بود.

آری چنین بوده است روزگار خانواده هایی که با فرش بافی امرار معاش می کرده اند و عمر سپری می نموده اند.

خرید فرش کاشان فرش دستباف و ماشینی کاشان مجله قالی فرشان

کاشان با پیشینه تاریخی اش یکی از مراکز مهم بافت فرش بوده است

خودم نیز بیاد دارم که رچ های آخر قالی که می رسید فامیل و ها و همسایه ها به کمک مادرم می آمدند و با انرژی وصف ناشدنی چاقو به دست ریشه می زدند تا قالی را پایین بیاورند و حتی لبخندی که همگی هنگام بریدن قالی بر لب داشتیم فراموش نشدنی است. شاید باورتان نشود زمانی که قالی خر(خریدار قالی) به خانه ما یا اقوام می آمد چگونه خود را به آنجا می رساندیم و انتظار می کشیدیم تا پس از جوش خردن معامله و راضی شدن خریدار و فروشنده ما نیز شیرینی معامله را دریافت کنیم.

ولی در سوی دیگر ماجرا حال و هوای بازار کاشان و راسته فرش فروشان ماجراهایی بس شنیدنی دارد. مردانی که برای خرید نخ و چله در صف بودند و زنانی که برای تیز کردن چاقو و قیچی های خود در رفت و آمد بودند. کتابی است ماجراهای حاجی بازاری های فرش فروش. لیکن امروزه حال و هوای بازار کاشان از آن تب و تاب قدیم افتاده است و میل و رغبت خانواده ها برای بافتن فرش بسیار کم شده است.

و چنان گذشته که در راسته ی فرش بازار کاشان زندگی جریان داشت و آدم احساس پویایی و بالندگی می کرد؛ دیگر چنین نیست. ولی امید داریم که با سیاست گذاری ها ی صحیح روحی تازه به این هنر اصیل ایرانی و کاشانی دمیده شود و رونق را در همه ی قسمت های مختلف وابسته به فرش دستباف ببینیم.

و حال اگر پای صحبت همان قدیمی ها خصوصا متولدین دهه های چهل و پنجاه بنشینی و صحبت از فرش ماشینی به میان آوری قطعا نام کارخانه فرش راوند را می شنویم. کارخانه فرش راوند زمانی بزرگترین شرکت تولیدی فرش ماشینی در خاورمیانه بوده است و حجم کثیری از مردم شهر در آنجا کار می کرده اند و ارتزاق داشته اند. هنوز کارگران آن کارخانه به نیکی از موسسین آن شرکت یاد می کنند و دعاگویشان هستند.

ولی متاسفانه کارخانه ای که همه دنیا آن را می شناختند و فرش راوندی که نماد کیفیت؛ اعتبار و اعتماد بود و همه فرش ماشینی را با فرش راوند می شناختند بعد از انقلاب رو به افول نهاد و این بی تدبیری تا جایی پیش رفت که اکنون اثری از آن نام و شکوه و برند معتبر نیست و از کارخانه جز زمین آن چیزی باقی نمانده است.

خرید فرش کاشان فرش دستباف و ماشینی کاشان مجله قالی فرشان

در راسته ی فرش بازار کاشان زندگی جریان داشت و آدم احساس پویایی و بالندگی می کرد

ولی در دهه گذشته خصوصا مردان شهر کوشیدند و از تجربه و سابقه دیرین پدران خود استفاده کردند و شرکت هایی قابل ستایش تاسیس نموده اند که برخی از آنان نام های جهانی هستند و به هر حال اعتبار شهرمان: کاشان عزیز می باشند. با وجود شهرک های صنعتی بزرگ و پیشرو شهرستان های کاشان و آران و بیدگل نامی در دنیای فرش های ماشینی دست و پا کرده اند و آمار به ما می گوید که بیش از هزار شرکت تولیدی فرش ماشینی در کاشان و آران و بیدگل فعال می باشند.

که از بین شهرک های معرف می توان به شهرک صنعتی جعفرآباد شهرک صنعتی راوند شهرک صنعتی بیست و دو بهمن و شهرک پر رونق و پیشرو سلمان صباحب آران و بیدگل اشاره کرد.

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

قالیفرشان بزرگترین فروشگاه مجازی فرش ایران وابسته به هلدینگ نبی الله، با توجه به اینکه ایران مهد فرش است هنوز هم بسیاری از ایرانی ها در مورد انواع کالای ایرانی و محل بافت آنها اطلاعاتی ندارند و نمی‌دانند که بهترین فرش را از کجا تهیه کنند ما بهترین مکان برای خرید فرش را به شما معرفی می‌کنیم. با قالی فرشان همراه باشید.مواد اولیه و الیاف به‌کار رفته تعیین کننده جنس ، دوام ، ماندگاری و عملکرد فرش خواهد بود، پس با خرید از قالیفرشان میتوانید از کیفیت فرش مطمئن باشید.

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

از کالکشن قالیفرشان دیدن کنید و تنها با یک کلیک قطعه ای شگفت انگیز از فرش کاشان را به منزل ببرید.

   فروشگاه قالیفرشان 🛒   

10 فروشگاه فرش دستباف - خرید فرش کاشان

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

بیشتر بخوانید

صفر تا 100 خرید فرش

فرش در دکوراسیون سنتی و مدرن

10 نکته طلایی نظافت و نگهداری فرش

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کن

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز 2

اولین کسی باشید که امتیاز میدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من