وبلاگ قالی فرشان BLOG

کشف زیبایی و شکوه قالی کرمان

فهرست مطالب

0
(0)

وسعت بیکران هنر در سرتاسر ایران پهناور افتخاری است برای یکایک ما و وظیفه هرکدام از ماست که اول خود با تمدن کهن و هنر فاخر ایران زمین آشنا باشیم و سپس به جهانیان بشناسانیم و مفتخر باشیم از سرمایه جاویدان روح آدمیزاد که هنر است، و هنر نزد ایرانیان است و بس.

امروز در مجله دیجیتال قالیفرشان همراه شما عزیزان هستیم در کشف زیبایی و شکوه قالی کرمان و ستایش هر تار و پود فرش و قالی کرمان؛ الماس جاویدان از جواهرات فرش بافی ایران که تمام جهان می شناسد آن را؛ به جهت بافت مستحکم و مقاوم و جذابیت و ماندگاری بی حد و حصرش.

در این مقاله بخوانید در ابتدا مقدمه ای بر ارزش و پیشینه تاریخی قالی کرمان، شیوه و سبک بافت، مواد اولیه و سایر ویژگی های بارز این قطعه، و کشف علت شهرت قالی کرمان.

Kerman carpet - کشف زیبایی و شکوه قالی کرمان

فرش و قالی کرمان

کشف زیبایی و شکوه قالی کرمان

استان کرمان از تمدن های های کهن ایران و در جنوب شرقی و مرکزی کشور قرار دارد. مردمان هنرمند کرمان از قوم فارس، لر و بلوچ هستند و به زمان فارسی، لهجه کرمانی صحبت می کنند. در گذشته این شهر از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در دوره های مختلف تاریخ نیز (سلجوقیه، زندیه و…) پایتخت ایران تلقی قرار داده شده است.

مثل گذشته امروزه نیز شهر کرمان به دلیل پیشینه تاریخی، وجود صنایع و معادن فراوان و هنر های دستی اصیل از اهمیت بالایی برخوردار است. کرمان از خاستگاه های هنر ایران است و به جز اینکه از قطب های فرش بافی ایران به شمار می رود در پته دوزی و مسگری نیز فدرتمند عمل کرده است.

فرش کرمان - خرید فرش

قالی کرمان

ارزش تاریخی فرش کرمان

غنای تاریخی بسیار بالا و ارزشمند است. اوج هنر فرش بافی کرمان به دوران صفویه باز می گردد. موقعیت جغرافیایی کرمان مردمان این شهر را به دور از خسارت و جنگ نگه داشته و سبب شده پیشه قالی بافی در کرمان رواج فراوان یابد و هنری توسعه یافته و بی رقیب شود.

قالی کرمان نیز مثل هر اثر هنری دیگری سه دوره تکاملی را در طی سالیان دراز طی کرده است: عصر ترمه، عصر بازگشت، و عصر گوبلن که به اختصار هر کدام را توضیح می دهیم.

عصر ترمه: در این دوره قالی بافی با الهام از نقش و نگار بته جقه در شال بافی کرمان رواج یافته است.
عصر گوبلن: در این دوره قالی کرمان با تاثیر از طرحی فرانسوی بنام گوبلن متحول شده و اصالت اولیه را تا حدودی از دست می دهد.
عصر بازگشت: منظور از نام این دوره بازگشت طرح و نقش قالی کرمان به نقشه های سنتی مانند اسلیمی، شاه عباسی و ترنج و لچک می باشد می باشد.

کشف زیبایی و شکوه قالی کرمان - خرید فرش

کشف زیبایی و شکوه قالی کرمان

شهرت قالی کرمان

هر فردی که در جستجو و کشف زیبایی و شکوه قالی کرمان باشد، در همان لحظه اول که قالی را از نزدیک ببیند، یا در اولین تصاویری که نتایج سرچ به او نشان دهد، بلافاصله متوجه تفاوت طرح و نقش و رنگ بی نظیر این قطعه هنری با هر فرش و قالی دیگری خواهد شد.

پیشینه تاریخی این قالی نیز نه فقط در ایران، بلکه به طور جهانی بر ارزش آن می افزاید. تعداد زیادی از قالی های عتیقه کرمان در مزایده های خارج از کشور به فروش می رسد و در محل موزه ها نگهداری می شود. طرح‌ و نقش قالی کرمان اولین چیزی است که سبب شهرت قالی کرمان شده است. استفاده از الگوهای پرتکرار و بسیار ریز و ظریف که تمام زمینه قالی را پوشانده اند یک شاهکار هنری ایجاد می کند.

پس از آن رنگ قالی کرمان و ترکیب سایه روشن قالی بسیار چشم نواز و زیباست. مورد بعدی کیفیت قالی کرمان است. سبک بافت این قالی بسیار مستحکم است و سبب می شود قالی مرغوب کرمان ساختاری مقاوم در برابر سایش و اصطکاک داشته باشد.

فرش کرمان - خرید فرش

طرح و نقش قالی کرمان

کیفیت قالی کرمان، سبک بافت و مواد

این قطعه به صورت دو یا سه پوده و با گره فارسی یا نامتقارن و گره ترکی بافته می شود. در مقاله انواع گره فرش دستباف اشاره کردیم که ضرب المثل “فلانی مثل قالی کرمونه…” به همین بافت ظریف اما مستحکم اشاره دارد که هرچه بیشتر تردد ببیند یا اصطلاحا پا بخورد، الیاف قالی تازه خودش را پیدا می کند، و نقش و نگار فرش به طور قابل توجهی درخشش و جذابیت بی نظیری را نمایان می کند. از ویژگی های عمده این فرش میتوان به سبک بودن بافت، فارسی بافی، ترکی بافی و لول بافی اشاره کرد.

مواد اصلی برای بافت قالی کرمان پشم و پنبه است. از پشم به عنوان پرز فرش و از پنبه برای تار و پود آن استفاده می شود.

طرح و نقش قالی کرمان

فراوانی طرح و نقش از دیگر اعجاب این قطعه است. امروزه طرح‌ های رایج و محبوب در فرش بافی کرمان شامل خوشه انگوری، سبزیکار چمنی، لچک ترنج با زمینه ساده، گلدانی و درختی، ستونی سی و سه پل، برگ چغندری، قاب قرآنی، بته جقه‌ ای می باشد. طرح های گل فرنگ و گوبلن یا شکارگاه و افشان، بازوبندی و خشتی نیز بافته می شوند و طرفداران خاص خود را دارند.

طرح های تصویری معروف نیز که در طراحی فرش استفاده می شوند شامل طرح حافظ، لیلی و مجنون، خیام و منظره. طرح‌ های افشان به ویژه افشان شاه‌ عباسی و… است.

Kerman carpet - کشف زیبایی و شکوه قالی کرمان

شکوه قالی کرمان

پالت رنگی قالی کرمان

همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید تنوع رنگی در قالی کرمان بسیار بالاست. به گزارش فرش بافان محلی در هیچ یک از قالی های مرغوب کرمان کمتر از 15 رنگ به کار نرفته است. در انواع بسیار نفیس قیمتی نیز تا 30 نوع رنگ به کار رفته است. استادان قالی بافی کرمان به طور هنرمندانه ای پالت رنگی مکمل و سایه روشنی را در نقشه فرش طراحی و اجرا کرده اند که این پدیده در نوع خود بی مثال است.

پالت رنگی قالی کرمان در انواع دستباف آن اغلب شامل لاکی تیره و روشن، عاجی، بژ، مسی و طلایی، سبز، عنابی، آبی، صورتی، و بسیاری دیگر رنگ ها است. چنین رنگ های بی همتا و خاصی در مرحله رگرزی و پیش از ریسیدن پشم است که تشکیل می شود و تماما از رنگ های طبیعی استفاده می شود.

 

wiki
Iran carpet
Kerman_carpet
Persian-rugs/kerman

 

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

فروشگاه قالیفرشان با ارائه بیش از 1000 مدل فرش از کالکشن نفیس فرش کاشان، در انواع دستباف و ماشینی،
آماده خدمتگزاری به مشتریان گرامی در سرتاسر ایران و جهان می باشد.
تیم پشتیبانی قالیفرشان 0 تا 100 خرید فرش را کنار شماست!

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

خرید آنلاین در فروشگاه قالیفرشان 🛒  

10 فروشگاه فرش دستباف - خرید فرش کاشان

خرید آنلاین فرش کاشان

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

بیشتر بخوانید

50 مقاله درباره فرش 

قالی و قالی‌بافی

صفر تا صد خرید فرش

10 فروشگاه برتر فرش ماشینی

10 فروشگاه برتر فرش دستباف

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

از کالکشن قالیفرشان دیدن کنید و تنها با یک کلیک قطعه ای شگفت انگیز از فرش کاشان را به منزل ببرید.

خرید فرش کاشان - فرش ماشینی کاشان

خرید فرش کاشان – فروشگاه قالی فرشان

برای بازدید از نمایشگاه و خرید حضوری کلیک کنید

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

قالیفرشان بزرگترین فروشگاه مجازی فرش ایران

با توجه به اینکه ایران مهد فرش است هنوز هم بسیاری از ایرانی ها در مورد انواع کالای ایرانی و محل بافت آنها اطلاعاتی ندارند
و نمی‌دانند که بهترین فرش را از کجا تهیه کنند ما بهترین مکان برای خرید فرش را به شما معرفی می‌کنیم. با قالی فرشان همراه باشید.
مواد اولیه و الیاف به‌کار رفته تعیین کننده جنس، دوام، ماندگاری و عملکرد فرش خواهد بود،
پس با خرید از قالیفرشان میتوانید از کیفیت فرش مطمئن باشید. 

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کن

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز 0

اولین کسی باشید که امتیاز میدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من