وبلاگ قالی فرشان BLOG

5 ویژگی منحصر به فرد فرش مراکشی

فهرست مطالب

5
(2)

فرش‌ مراکشی: زیبایی بی بدیل یک هنر دستی از آفریقای شمالی

قالی فرشان به عنوان یک فروشگاه آنلاین برتر فرش، در این مقاله با افتخار، زیبایی و هنر پشت این اثر شگفت‌انگیز یعنی فرش مراکشی را به نمایش می‌گذارد. در این قطعه هنری بی همتا، به جزئیات پیچیده و داستان‌های جذابی که در هر فرش مراکشی بافته شده است، پرداخته شده است. از رنگ‌های زنده تا الگوهای پیچیده، هر فرش، نمادی از یک میراث فرهنگی، هنری و صنعتی برای یک ملت می باشد. بافندگان مراکشی و بربری حاذق نیز، بافت هر تار و پود را نسل‌ به نسل، با جان و دل، فرا گرفته، همچون گنجینه ای گرانبها حفظ کرده اند تا جایی که آوازه فرش مراکشی جهانی شده و مورد توجه علاقمندان به خرید کفپوش های جذاب، طراحان دکوراسیون داخلی و سایر هنردوستان قرار گرفته است.

در این مقاله از مجله قالی فرشان، جذابیت فرش‌های مراکشی بعنوان یک نماد فرهنگی _ هنری را کشف کنید و بیاموزید که چطور این فرش‌ها می‌توانند به هر فضایی یک نوع سبک هنری خاص و زیبایی بی بدیل ببخشند. در ادامه می توانید به فروشگاه قالی فرشان سری بزنید و، برای تجربه یک خرید تضمینی و مطمئن از فرش مراکشی، که در طراحی محیط خود به شکل هنرمندانه ای آن را انتخاب کرده‌اید، بی‌ هیچ تردید سراغ ما بیایید. شما را به کاوش در این بخش از مجله دعوت می‌کنیم تا با جذابیت این قطعه شگفت‌ انگیز، آشنا شوید، فضای منزل، محل کار و… خود را تغییر دهید و جادوی صنایع دستی مراکش را به چشم خود ببینید.

فرش ماشینی کاشان فرش مراکشی

جذابیت فرش‌های مراکشی بعنوان یک نماد فرهنگی

کشف زیبایی جاودانه فرش مراکشی

فرش‌ مراکشی، که با نام های قالیچه‌ مراکشی یا قالیچه‌ بربر نیز شناخته می‌شود، از کشور مراکش در شمال آفریقا سرچشمه می‌گیرد. هنر بافت فرش در مراکش تاریخ کهنی دارد که به قرون گذشته بازمی‌گردد و فرش‌ مراکشی در ابتدا به‌ صورت کاملا سنتی و دستی توسط اقوام بربر که در بافندگی تخصص بالایی داشتند و بومی آن منطقه شناخته می شدند، بافته می شده است. این فرش با استفاده از روش‌ها و مواد مختلفی تولید می‌شود که به منطقه و قومیت های خاص مراکش پیوند می خورد.

ماده اولیه رایج در این فرش‌ پشم است که معمولاً از گوسفندان محلی تامین می‌شود. پشم معمولاً به‌صورت دستی نخ‌ریسی و با رنگ‌ طبیعی حاصل از گیاهان و مواد معدنی رنگرزی می‌شود و به بافت فرش‌ طرح و رنگی زنده و غنی می‌بخشد. هر قومیت و قبیله در مراکش طرح و الگوی خاص خود را در بافت نقشه فرش ها به نمایش می گذارد که باعث تنوع چشمگیری در این فرش ها می‌شود. از ویژگی‌های معمول فرش‌های مراکشی می توان به الگوهای هندسی، رنگ‌های سرزنده و ساختار ضخیم فرش که گرما و راحتی نیز بهمراه دارد، اشاره کرد. این فرش‌ها به دلیل طراحی منحصر به‌ فردشان به عنوان یک صنعت دستی ارزشمند در سراسر جهان شهرت یافته اند.

فرش ماشینی کاشان فرش مراکشی

فرش‌ مراکشی، که با نام های قالیچه‌ مراکشی یا قالیچه‌ بربر نیز شناخته می‌شود

تاریخچه و اهمیت فرهنگی فرش‌ مراکشی

فرش‌ مراکشی تاریخچه‌ پرباری دارد. هنر بافت این فرش ها به زمانی دور و در حدود قرن دوم پیش از میلاد بازمی گردد و توسط مردم بومی منطقه آفریقای شمالی که به بربری ها نیز معروف بودند و قدمت سکونت آن ها به بیش از پنج هزار سال می رسد، و با تکنیک های سنتی بافته می شده است.  این فرش‌ها عموما توسط زنان قبیله‌ و از پشم بکر گوسفند و بزهایی که در منطقه پرورش داده می‌شدند، تهیه می‌شده است. این فرش در ابتدا لزوما کاربرد عملی داشته است اما با گذر زمان و محبوبیت فراوان، در تزئین دکوراسیون نیز بسیار کاربرد دارد.

فرش ماشینی کاشان فرش مراکشی

فرش‌های مراکشی به طرح و نقشه خاص و منحصر به فردشان معروف اند.

طرح و نقشه

فرش‌های مراکشی به طرح و نقشه خاص و منحصر به فردشان معروف اند. آن‌ها اغلب دارای الگوهای هندسی جسورانه، طرح‌های پیچیده با پالت رنگی جذاب هستند. ترکیبی ماده اولیه مرغوب پشم و تکنیک‌ بافت دقیق، به این فرش‌ها ظاهری لوکس و ساختاری با دوام می‌بخشد. طرح و نقشه هر فرش نمایانگر مناظر طبیعی، سنت‌های قبیله‌ای و باورهای مذهبی مردم مراکش هستند. الگوها و طرح‌های موجود در فرش‌های مراکشی اغلب از محیط طبیعی و سنت‌های فرهنگی قوم بربر الهام گرفته شده‌اند. الگوها و طرح‌های متداول شامل شکل‌های هندسی مثل لوزی و سایر طرح‌های انتزاعی است.

انواع فرش‌ های مراکشی

فرش‌های مراکشی در انواع مختلفی عرضه می‌شوند و هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. انواع معروف این فرش شامل فرش بنی اورین، آزیلال و بوشرویت باشند. مجله marocmama این فرش ها را به تفصیل برایمان توصیف کرده است:

 فرش بنی اورین (Beni Ourain Rugs)

این طرح فرش در سال‌های اخیر و در کشور های غربی بسیار محبوب واقع شده است.شما احتمالاً آن ها را در صفحات اجتماعی طراحان داخلی یا فروشگاه‌ها دیده‌اید. این فرش بسیار ساده است و از پشم طبیعی و رنگ اصلی تولید می‌شود. الگوهایش ساده است و معمولاً شامل الماس‌ یا خطوط هندسی، خطوط تصادفی یا نمادهای پراکنده در سراسر فرش است. طرح ساده این فرش امکان قرار دادن آنرا در محیط خانه یا محل کار به راحتی فراهم می‌کند و ترکیب زیبایی در دکوراسیون می سازد.

بوشرویت (Bouceroside Rugs)

محبوب‌ترین نوع از فرش های مراکشی، این طرح است. بوشرویت به دلیل استفاده از پارچه‌های فراوان، معمولاً سنگین وزن است، اما عمولا شستشوی آنم ها ساده است و رنگ ثابت، با دوام بالا هستند. به طور معمول بوشرویت در اندازه های کوچک تولید شده، در فضای کم ابعاد کاربرد دارد و طراحی خوبی از فضای شما می سازد؛ اما در اندازه بزرگ تر نیز قابل دسترس اند.

آزیلال (Azilal Rugs)

این فرش نسخه مدرن فرش‌ مراکشی است با الگوهای رنگارنگ و شاداب. تعداد بالای رنگ در طراحی فرش موجب می‌شود در دکور های ساده و یک رنگ کفپوش ایده آلی بشمار روند. اشکال لوزی مانند و خطوط فراوان در طراحی فرش‌های آزیلال بسیار جذاب و زیباست. برخی معتقدند این فرش از ترکیب  سبک بوشروئیت (رنگ‌ها) و بنی اورین (الگوها و نمادها) تولید شده است. آزیلال به معنای واقعی شبیه یک نقاشی انتزاعی است و هرکسی را شیفته طرح و رنگ خود می کند.

فرش ماشینی کاشان فرش مراکشی

آزیلال به معنای واقعی شبیه یک نقاشی انتزاعی است و هرکسی را شیفته طرح و رنگ خود می کند.

 مراقبت از فرش‌ های مراکشی

برای حفظ ظاهر بهتر فرش‌های مراکشی، مراقبت مناسب ضروری است. مکنده‌زدایی منظم و تمیزکردن نقاط کثیف به حفظ رنگ‌های جذاب و بافت آن‌ها کمک می‌کند. از قرار دادن فرش در معرض نور مستقیم آفتاب بپرهیزید تا از پژمردگی جلوگیری شود. همچنین، تمیزکردن حرفه‌ای هر چند سال یک بار، برای حفظ طول عمر و تازگی آن توصیه می‌شود.

فرش‌های مراکشی تنها پوشش‌های زمین نیستند؛ بلکه آثار هنری زیبا هستند که هویت فرهنگی غنی مراکش را بازتاب می‌دهند. با رنگ‌های پرجنب و جوش، طرح‌های پیچیده و زیبایی بی‌زمان، این فرش‌ها می‌توانند هر فضا را به یک سرای نیکو و دلنشین تبدیل کنند. با درک تاریخچه، ویژگی‌های ممتاز و انواع فرش‌های مراکشی، می‌توانید در خرید قطعه اصیل بهترین انتخاب را انجام دهید. پس به دنیای فرش‌های مراکشی فروغ ببخشید و از زیبایی و صنعت دست‌ساز آن‌ها لذت ببرید.

فرش ماشینی کاشان فرش مراکشی

فرش‌ مراکشی به رنگ‌های زنده و انرژی بخش نیز مشهور است

5 ویژگی منحصر به فرد فرش مراکشی

1. طرح‌ و الگو: فرش‌های مراکشی شهرت به خاطر طرح‌ها و الگوی منحصر به فردشان به شهرت جهانی رسیده اند. این طرح‌ها معمولاً شامل اشکال هندسی، نماد های قبیله‌ای، نمادهای مذهبی و مناظر طبیعی هستند. طرح و الگوی فرش مراکشی آن را به ذیک قطهع هنری جذاب تبدیل کرده است.

2. رنگ‌: فرش‌ مراکشی به رنگ‌های زنده و انرژی بخش نیز مشهور است. از طیف های آبی و سبز تا ترکیب‌های رنگی زنده و غنی از قرمز، نارنجی و زرد، این فرش‌ها با رنگ‌های خیره‌کننده خود توجه هر کسی را به خود جلب می‌کنند.

3. مواد اولیه: در فرش‌ مراکشی معمولاً از مواد و الیاف طبیعی مانند پشم و پشم بره استفاده می‌کنند. این مواد باعث می‌شوند ساختار این فرش ها نرم و لطیف باشند و در عین حال استحکام و دوام خوبی داشته باشند.

4.  بافت با دست: بیشتر فرش‌های مراکشی به صورت دستی بافته می‌شوند. این بافت دقیق و حرفه‌ای که توسط بافندگان ماهر انجام می‌شود، باعث کیفیت بالا و جزئیات زیبا در فرش‌ می شود.

5. استفاده از رنگ‌های طبیعی: رنگ های طبیعی از منابعی مانند گیاهان، خاک و حتی حشرات استخراج می‌شود و در رنگرزی نخ ها از آن بهره می گیرند. این رنگ‌ها به فرش‌ زیبایی ویژه ای می‌بخشند و همچنین برای محیط زیست بهتر هستند.

با وجود چنین ویژگی هایی این فرش ها به قطعه ای هنری و زیبا در دکوراسیون داخلی تبدیل شده اند.

فرش ماشینی کاشان فرش مراکشی

این فرش ها معمولا قابلیت استفاده از هر دو طرف را دارند

ویژگی خاص فرش مراکشی

این فرش ها معمولا قابلیت استفاده از هر دو طرف را دارند و در هر دو طیف رنگی زنده و ملایم تولید می شوند. استحکام و ماندگاری آنها نیز زبانزد است.

دستباف یا ماشینی؟

نوع دستباف از فرش‌ مراکشی بسیار محبوب و مشهور است، اما این نوع بافت فرش‌های مراکشی تنها یکی از گزینه‌های موجود است. علاوه بر آن، این فرش ها به صورت ماشینی و صنعتی نیز تولید می‌شوند و الگو های پیچیده و دقیق تری دارند. فرش‌ های ماشینی با طرح‌ های مدرنشان مقرون به صرفه تر نیز هستند اما سایر ویژگی ها در دو نوع دستباف و ماشینی تقریبا یکسان است و انتخاب آنها بستگی به سلیقه و بودجه شما دارد.

راهنمای جامع معرفی فرش مراکشی

راهنمای جامع خرید فرش مراکشی

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

در فروشگاه قالیفرشان امکان سفارش و خرید انواع فرش های ماشینی ممتاز کاشان در هر رنگ و طرح و مطابق سلیقه شما وجود دارد.

تجربه خرید ساده و مطمئن تنها با یک کلیک فرش ممتاز کاشان را به خانه ببرید. 

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

از کالکشن قالیفرشان دیدن کنید و تنها با یک کلیک قطعه ای شگفت انگیز از فرش کاشان را به منزل ببرید.

   فروشگاه قالیفرشان 🛒   

10 فروشگاه فرش دستباف - خرید فرش کاشان

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

بیشتر بخوانید

فرش گل برجسته

50 مقاله درباره فرش 

مراحل بافت فرش دستباف

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کن

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز 2

اولین کسی باشید که امتیاز میدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من