وبلاگ قالی فرشان BLOG

فرش آنتیک چیست؟

فهرست مطالب

0
(0)

فرش‌ آنتیک چیست؟ آشنایی با ارزش و زیبایی فرش‌ آنتیک یا عتیقه

فرش‌ آنتیک چیست؟ آیا شما هم طرفدار فرش های عتیقه و قدیمی هستید؟ یا اینکه جذابیت فرش‌ آنتیک را در دکوراسیون به چشم دیده اید؟ فرش های آنتیک یا عتیقه، گنجینه‌ های ماندگاری هستند و جذابیت آن ها موروثی دست به دست می شود. در این راهنمای جامع، به جهان فرش‌ آنتیک قدم می گذاریم و ارزش و دلایل محبوبیت بی‌ پایان، روش تولید و تشخیص آنها و… را
بررسی می‌ کنیم.

همراه ما باشید تا تاریخ غنی و هنر پیچیده پشت این اثر منحصر به فرد را کشف کنیم و درک کنیم این فرش ها چطور علاقمندان زیادی را از سرتاسر جهان به خود اختصاص داده اند.

فرش آنتیک چیست؟ - فرش ایرانی عتیقه

فرش آنتیک چیست؟

فرش آنتیک چیست؟

فرش آنتیک یا عتیقه به فرش هایی گفته می شود که حداقل 80 سال قدمت داشته باشند. این فرش ها به دلیل قدمت بالا، تولید و بافت استثنایی، ارزش فرهنگی و اهمیت تاریخی آنها، بسیار ارزشمند شمرده می شوند. فرش های عتیقه اغلب طرح های نفیس، الگوهای پیچیده و مواد باکیفیتی را به نمایش می گذارند.
فرش آنتیک از جانب علاقمندان به جمع آوری عتیقه جات، طراحان داخلی و طرفداران میراث فرهنگی مورد توجه قرار می گیرند. فرش های عتیقه می توانند از مناطق مختلف و با سبک های گوناگون مانند فارسی، ترکی، قفقازی یا چینی باشند که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد و  هنری خاص خود را دارند.

ویژگی های فرش آنتیک

دستباف هستند

از ویژگی های اصلی فرش آنتیک دستباف بودن آن هاست؛ و فرش های ماشینی حتی اگر سال ها قدمت داشته باشند آنتیک محسوب نمی شوند.

قدمت زیادی دارند

از نظر کارشناسان فرش آنتیک یا عتیقه از 80 تا 100 سال قدمت دارد. دسته دیگه ای از فرش ها بنام نیمه عتیقه از 70 تا 100 سال قدمت دارند. دسته سومی نیز وجود دارند که بین 30 تا 50 سال قدمت دارند و فرش قدیمی نام دارند.

در تعداد محدود موجود اند

از ویژگی های بارز فرش های آنتیک کم نظیر بودن آن هاست. این فرش های دستباف اند که در طول زمان به فرش عتیقه تبدیل شده اند و به دلیل زحمت و وقت زیادی که صرف بافت آنها می شود، بسیار نفیس و در تعداد محدود، یک یا دو تخته وجود دارند.

رنگ الیاف خاص و کم نظیر است

الیاف مورد استفاده در بافت فرش های آنتیک معمولا در پالت رنگی خاصی رنگرزی شده اند. این رنگ ها طبییع و تهیه شده از گیاهان است و گاها تلاش زیادی در تهیه آنها صورت گرفته است.

مواد اولیه مرغوب

فرش های مستحکم و بادوام اند که می تواندد تا 100 سال به درخشندگی و زیبایی روز اول بمانند یا حتی جلوه گر تر از آن! همین جاودانگی اثر نشان از مواد اولیه مرغوبی می دهد که در پروسه بافت و تولید آن به کار گرفته شده است. اغلب فرش های آنتیک از مواد بادوام و ارزشمند چون ابریشم، پنبه و پشم تهیه شده اند و مقاومت بالای آنها در برابر آسیب، سایش و رسایر عوامل بوده که ضامن ماندگاری آنها شده است. 

طرح و نقش بومی

فرش آنتیک اهمیت فرهنگی بالایی دارد و جزء مصنوعات ارزشمند است؛ در واقع نمادی از سنت غنی و صنعت دستی بومی یک کشور، و متعلق به فرهنگ بومی آن منطقه می باشد. بدیهی است که چنین قطعاتی میراث تاریخی و فرهنگی بشمار می روند و حفاظت و نگهداری آن ها بسیار مهم است.

فرش آنتیک چیست؟ - فرش ایرانی عتیقه

فرش عتیقه ایرانی در دکوراسیون کلاسیک

روش نگهداری و نظافت فرش آنتیک

در این بخش قرار است روش صحیح نگهداری و نظافت فرش های آنتیک را به شما آموزش دهیم تا این قطعه های ارزشمند را در سلامت و بدون آسیب دیدگی برای مدت بیشتری استفاده کنید یا بعنوان یک گنجینه خانوادگی حفظ کنید.

ابتدا توجه کنید اگر سن فرش بسیار بالاست و بافت آن پوسیدگی پیدا کرده قادر به استفاده و پهن کردن کف محیط نیستید و صرفا باید در محیط محفوظ آن را نگه دارید. اگر بافت فرش سالم است جای نگرانی نیست نیست و می توانید آن را با رعایت نکات زیر تا سالیان سال استفاده کنید.

محیط کم تردد

بهتر است فرش آنتیک شما تا حد امکان در محیط های کم تردد پهن شود تا آلودگی و ذرات غبار زیادی به آن وارد نشود و از هر آسیب دیگری نیز دور باشد

دوری از رطوبت

فرش های آنتیک نباید در معرض رطوبت و لکه قرار بگیرند و بادی توجه داشت که محیط پهن کردن یا نگهداری آنها کاملا خشک باشد.

جاروکشی منظم

بهتر است فرش آنتیک بصورت دوره ای جاروکشی شود تا ذرات گرد و غبار و خاک سبب پوسیدگی بافت قدیمی آن نشوند.

جلوگیری از تماس با آفت

خاک و رطوبت دو عامل ایجاد آفت در بافت فرش هستند. دوری از رطوبت و جلوگیری از ازدیاد گرد و خاک در بافت فرش عوامل رشد آفت ها را از بین خواهد برد. از دیگر روش های از بین بردن آفت ها هوادهی، شستشوی متعدد، آبکشی، خشک کردن و سم پاشی فرش می باشد.

جلوگیری از آفتاب خوردگی

فرش آنتیک نباید تا حد امکان در معرض نور و آفتاب شدید قرار بگیرد تا ساختار قدیمی آن آسیب نبیند.

فرش آنتیک چیست؟ - فرش ایرانی عتیقه

فرش ایرانی عتیقه

فرش عتیقه ایرانی

آنچه فرش عتیقه ایرانی را خاص می کند این واقعیت است که هر یک از آنها یک داستان منحصر به فرد برای گفتن دارند. هر یک با خلاقیت زیادی بافته شده اند و متفاوت از دیگری هستند. به طور کلی تنوع در فرش عتیقه ایرانی بسیار بالاست و در هر اندازه و ابعادی از 500 متر تا قالیچه های 3 در 4 متری یافت می شوند.
بزرگترین فرش ایرانی فرش مسجد شیخ زاید ابوظبی است که درحال حاضر در همین مکان نگهداری می شود. این فرش توسط 1200 بانوی ایرانی اهل خراسان و در طی دوسال بصورت دستی بافته شده است. این فرش 500 متر طول و 35 تن وزن دارد. قالیچه های عتیقه ایرانی نیز بعنوان تابلوفرش و صرفا جهت تزئین دیوار یا محیط های کوچک تر کاربرد دارند.
اخیرا یک فرش عتیقه ایرانی، متعلق به قرن هفدهم با قیمت باورنکردنی 33.7 میلیون دلار در مزایده ساتبی در شهر نیویورک فروخته شد و رکورد جهانی فروش فرش در مزایده ها را شکست. فرش عتیقه ایرانی قطعات هنری هستند که با مراقبت مناسب، در طول زمان ارزشمندتر از پیش می شوند و افراد زیادی خواهان آنند که این قطعه زیبا را در محیط خود داشته باشند.
داشتن یک فرش ایرانی عتیقه معتبر شبیه به داشتن یک میراث در خانواده است. از یک نسلی به نسلی دیگر دست به دست می شود و داستان های زیادی ممکن است
در پشت پرده آن نقل شود. فرش ایرانی نماد پیوند ناگسستنی با سنت کهن بافندگی و تمدن و آبادانی در ایران باستان است.

5 روش تشخیص فرش دستباف از ماشینی

فرش های عتیقه ایرانی واقعا دارایی های ارزشمندی هستند که باید با دقت انتخاب شوند، پس از درک اینکه نمادهای آنها چه چیزی را نشان می دهد، رنگ های آنها چه چیزی را نشان می دهد و داستان آنها چه می گوید. اکنون که راهنمای کاملی برای درک تفاوت بین فرش های مدرن، فرش های پرنعمت و فرش های باستانی ایرانی دارید، می توانید مشخص کنید که کدام یک برای فضای داخلی خانه شما بهترین است. فراموش نکنید که زمان کافی برای مراقبت از فرش خود را با پیروی از تمیز کردن مناسب و پخش مراسم هر ماه صرف کنید.

فرش آنتیک چیست؟ - فرش ایرانی عتیقه

فرش ایرانی

منبع
jaipurrugs

از کالکشن قالیفرشان دیدن کنید و تنها با یک کلیک قطعه ای شگفت انگیز از فرش کاشان را به منزل ببرید.

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

قالیفرشان بزرگترین فروشگاه مجازی فرش ایران
با توجه به اینکه ایران مهد فرش است هنوز هم بسیاری از ایرانی ها در مورد انواع کالای ایرانی و محل بافت آنها اطلاعاتی ندارند
و نمی‌دانند که بهترین فرش را از کجا تهیه کنند ما بهترین مکان برای خرید فرش را به شما معرفی می‌کنیم. با قالی فرشان همراه باشید.
مواد اولیه و الیاف به‌کار رفته تعیین کننده جنس، دوام، ماندگاری و عملکرد فرش خواهد بود،
پس با خرید از قالیفرشان میتوانید از کیفیت فرش مطمئن باشید.

   فروشگاه قالیفرشان 🛒   

10 فروشگاه فرش دستباف - خرید فرش کاشان

فروشگاه فرش آنلاین قالی فرشان

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

بیشتر بخوانید

فرش دستباف گونه

فرش وینتیج یا کهنه نما چیست؟

فرش پتینه

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

مشاهده قیمت روز فرش

خرید فرش دستباف کاشان، قیمت روز فرش━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کن

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز 0

اولین کسی باشید که امتیاز میدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من