وبلاگ قالی فرشان BLOG

ریشه فرش

فهرست مطالب

5
(1)

همه چیز درباره ریشه فرش

در این مقاله قرار است اهمیت ریشه در حفظ ماندگاری فرش، چگونگی تمیز کردن ریشه، علت پوسیدگی و زرد و روش های جلوگیری و رفع بیان خواهد شد. می توان گفت افراد دارنده انواع فرش های ماشینی و دستباف نیز به ندرت از این مطالب و اهمیت ریشه فرش مطلع اند. همراه ما باشید در یک جستجوی جدید قالیفرشانی: “همه چیز درباره ریشه فرش”

ریشه فرش - خرید فرش کاشان

ریشه فرش

اهمیت ریشه فرش

ریشه فرش به دو سر انتهایی فرش می گویند که به صورت رشته های شیری رنگ مشخص اند و ممکن است در طرح های ساده، زنجیری، توری و گره ای تولید و آماده شوند. ریشه از اجزای مهم فرش محسوب می شود و تار و پود را کنار یکدیگر محکم می کند، بنابراین از باز شدن الیاف فرش جلوگیری شده و سبب ماندگاری و دوام فرش خواهد شد.

ریشه از سایش و آسیب به بافت فرش نیز جلوگیری می کند. پس نگهداری مناسب از ریشه در واقع نگهداری از خود فرش است و سبب ماندگاری آن می شود. نکته مهم این است که ریشه ها بسیار آسیب پذیر اند و ممکن است به راحتی پوسیده یا پاره شوند.

پیرامون اهمیت ریشه فرش، در ادامه مواردی برای حفاظت از آن ذکر می کنیم تا از آسیب بافت فرش و ریشه جلوگیری شود و فرش شما مثل روز اول و تا سال های متمادی قابل استفاده باشد.

حفاظت از ریشه فرش

برای حفاظت از ریشه روش های متعددی وجود دارد.

  • ریشه زنی یا ریشه بافی یک روش سنتی برای حفاظت از ریشه است.
  • لفاف دوزی نیز یک روش سنتی است که در آن با پارچه برزنت، ریشه ها ار کاور می کنند. این پارچه جریان هوا را به خوبی عبور می دهد و از پوسیدگی ریشه جلوگیری می کند.
  • نوع رایج نگهداری ریشه، کاور کردن با چسب پهن است که کار شستشو و نظافت فرش را نیز آسان می کند.
  • گره زدن ریشه به شکل حرفه ای نیز روش دیگری است که برخی قدیمی ترها روش مناسب آن را بلدند. گره زنجیری ساده ترین نوع آن است که در آن ریشه ها با فاصله دو سانتی متری دسته دسته می شوند و سپس با گره معمولی از هم جدا می شوند.

علت زردی ریشه فرش

علل متعددی ممکن است در زرد شدن و پوسیدگی ریشه فرش دخیل باشند. اگر شما تصمیم به شستشوی فرش به روش خانگی و سنتی دارید، برای جلوگیری از آسیب ریشه بهتر است ملاحظاتی را انجام دهید که به صورت جامع ذکر می کنیم.

ریشه فرش - خرید فرش کاشان

علت زردی ریشه فرش

  • وجود گرد و غبار در فرش پیش از شستشو :

پیش از شستشوی فرش ضروری است تا حد امکان هرگونه گرد و غبار و ذرات از بافت فرش خارج شود تا آب زرد و چرک ناشی از این غبار ساختار فرش را خراب نکند. بهتر است پیش از اقدام به شستشو، فرش را یک الی دو  مرتبه و به دقت جارو بکشید.

  • باقی ماندن آلودگی در فرش حین مرحله آبکشی:

فرش ها محل تردد و تجمع حجم بالایی گرد و غبار و آلودگی سهتند. در واقع هر ذره آلوده و حجیمی که در هوا معلق است پس از مدتی بر روی فرش سقوط می کند و همینطور هرگونه لکه و رطوبتی به سادگی جذب سطح فرش می شود. به همین دلیل است که فرش ها نیاز دراند سالانه یکبار در قالیشویی های تخصصی شسته شوند.

در شستشوی خانگی فرش باید توجه کنید که آب آلوده و زردی که از فرش بیرون می کشید به طور کامل از بافت آن تخلیه شود، سپس دوباره بافت فرش را آبکشی نمایید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ آبی زرد و چرکی به جا نمانده باشد، زیرا علت زدی ریشه سفید فرش باقی ماندن همین آب زرد و چرک در بافت فرش و آبکشی و شستشوی ناقص است.

  • خشک کردن فرش به روش نادرست

پس از شستشوی فرش حتما ضروری است که آن را با پارچه جاذب رطوبت، آبکشی نموده و در فضای باز، ترجیحا به صورت عمودی آویزان کنید و بگذارید بوسیله هوای طبیعی خشک شود.

  • استفاده از مواد نامناسب در نظافت فرش

برای شستشوی فرش لازم است حتما از شوینده های مناسبی که به بافت فرش آسیب نزند استفاده کنیم. شامپو فرش رایج ترین نوع شوینده فرش است که می توان استفاده کرد.

ریشه فرش - خرید فرش کاشان

خرید فرش کاشان از قالیفرشان، بزرگترین شهر فرش مجازی ایران

رفع زردی ریشه فرش

گاهی آبکشی مجدد فرش، سفیدی ریشه را بر می گرداند. استفاده از برخی شامپوفرش ها یا لکه بر ها نیز ممکن است مشکل را حل کند. محلول سرکه و آب نمک نیز راه حل دیگری است که می تواند زردی ریشه را برطرف کند.

اگر زردی برطرف نشد و در آن ناحیه بوی زننده ای ایجاد شده بود، می توانید مخلوطی از سرکه سفید و جوش شیرین را روی ریشه های فرش دستباف یا ماشینی بمالید و پس از چند ساعت جارو بکشید. سپس ریشه ها را به طور کامل آبکشی نموده و خشک کنید. این یک راهکار قطعی برای رفع زردی ریشه است.

تمیز کردن ریشه فرش

اگر مایلید ریشه های فرش تان را به روش خانگی و دستی تمیز کنید، دو روش اصلی به شما پیشنهاد می کنیم.

روش اول

ریشه ها به طور و صاف و عمودی با دست یا فرچه مرتب کنید و با برس نرم یا فرچه کوچک به سمت بالا شانه بکشید تا هرگونه ذرات از بین آن ها خارج شود. می توانید با محلول سرکه سفید و آب ریشه را شستشو داده و خشک کنید تا رنگ آن مثل روز اول درخشنده و روشن شود.

روش دوم

در این روش می توانید ریشه را با آب و شامپو فرش معمولی فرچه بکشید و شستشو داده، خشک کنید. در شستشوی ریشه دمای آب باید معمولی باشد تا بافت آن آسیب نبیند و شل نشود.

ریشه فرش - خرید فرش کاشان

تمیز کردن ریشه فرش

rug-fringe-cleaning

از کالکشن فرش کاشان در فروشگاه قالیفرشان دیدن کنید و محیط خود را با فرش های ترند 2024 جذابیت جاویدان ببخشید!

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

فروشگاه قالیفرشان با ارائه بیش از 500 مدل فرش از کالکشن نفیس فرش کاشان، در انواع دستباف و ماشینی،
آماده خدمتگزاری به مشتریان گرامی در سراسر ایران و جهان می باشد.
تیم پشتیبانی قالیفرشان 0 تا 100 خرید فرش را کنار شماست!

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
خرید آنلاین در
فروشگاه قالیفرشان 🛒  

10 فروشگاه فرش دستباف - خرید فرش کاشان
خرید آنلاین فرش کاشان

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━
بیشتر بخوانید
50 مقاله درباره فرش
صفر تا صد خرید فرش
10 فروشگاه برتر فرش ماشینی
━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

از کالکشن قالیفرشان دیدن کنید و تنها با یک کلیک قطعه ای شگفت انگیز از فرش کاشان را به منزل ببرید.

خرید فرش کاشان - فرش ماشینی کاشان

خرید فرش کاشان – فروشگاه قالی فرشان
برای بازدید از نمایشگاه و خرید حضوری کلیک کنید
━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

قالیفرشان بزرگترین فروشگاه مجازی فرش ایران
با توجه به اینکه ایران مهد فرش است هنوز هم بسیاری از ایرانی ها در مورد انواع کالای ایرانی و محل بافت آنها اطلاعاتی ندارند
و نمی‌دانند که بهترین فرش را از کجا تهیه کنند ما بهترین مکان برای خرید فرش را به شما معرفی می‌کنیم. با قالی فرشان همراه باشید.
مواد اولیه و الیاف به‌کار رفته تعیین کننده جنس، دوام، ماندگاری و عملکرد فرش خواهد بود،
پس با خرید از قالیفرشان میتوانید از کیفیت فرش مطمئن باشید.

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کن

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز 1

اولین کسی باشید که امتیاز میدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من