وبلاگ قالی فرشان BLOG

فرش در دکوراسیون سنتی و مدرن

فهرست مطالب

5
(1)

فرش در دکوراسیون سنتی و مدرن

جادوی ترکیب سنت و مدرنیته در طراحی داخلی را کشف کنید و فضایی بسازید پر از شگفتی بصری! از دکوراسیون شلوغ و پیچیده و رنگ‌های غنی در دکوراسیون سنتی تا طرح های مینیمالیست و بافت‌های طبیعی در دکوراسیون مدرن، به دنیای فرش و اسرار ساخت دکوراسیون داخلی جذاب و فراتر از زمان، پا بگذارید و کاوش کنید!

مجله قالی فرشان با مقاله ای متفاوت اینجاست. امروز قصد داریم شما را با دو سبک از دکوراسیون های سنتی و مدرن آشنا کنیم و کاربرد های فرش در هر دو را از دیدگاه کارشناسان طراحی داخلی به عرض شما برسانیم. همراه ما باشید.

به دنبال اضافه کردن جلوه ای از صمیمیت، راحتی و جذابیت بصری به فضای خود هستید؟ بدون شک، فرش‌ها همیشه به خاطر زیبایی و اصالت بی بدیلشان همیشه مورد توجه قرار گرفته‌اند. از طراحی داخلی سنتی تا مدرن، فرش، به خاطر قابلیتش در تبدیل فضای زندگی به مکانی دلپذیر و سرشار از آرامش یا محیطی مدرن و زیبا، یک آیتم همیشگی و مورد تحسین بوده‌ است.
در این مقاله، ما به بررسی جلوه فرش در طراحی داخلی سنتی و مدرن می‌ پردازیم و می خواهیم کاربرد چندمنظوره و جذابیت ظاهری فرش در دکوراسیون مدرن و سنتی را بررسی کنیم.

فرش در دکوراسیون سنتی و مدرن

فرش‌ها همیشه به خاطر زیبایی و اصالت بی بدیلشان همیشه مورد توجه قرار گرفته‌اند

7 تفاوت عمده

دو سبک از دکوراسیون داخلی سنتی و مدرن رویکرد های متضادی در تزئینات و چینش دکور در فضا ارائه می‌دهند که در ادامه تفاوت‌های کلیدی بین این دو سبک شرح داده می شوند. همینطور درباره پالت رنگی، انتخاب مبلمان، انتخاب الگو و طرح و اتمسفر کلی ایجاد شده در این دو سبک را توضیح می دهیم.
برای کسانی که به شکوه، اصالت و تعادل در طراحی سنتی علاقه مندند یا سادگی و آرمان‌ گرایی در طراحی مدرن را می پسندند، دانستن تفاوت ها برای ایجاد فضای موردنظرشان ضروری است.

1. دوره زمانی

دکوراسیون سنتی الهام گرفته از سبک‌های هنری کلاسیک و کهن گذشته است، در حالی که دکوراسیون مدرن تحت تاثیر هنر و معماری معاصر و رویداد های مدرنیستی قرن بیستم و جامعه مدرن است.

2. عناصر دکوراسیون داخلی

جزئیات و پیچیدگی های تزئینی و قالب‌های پیچیده و الگوهای دکوری در دکوراسیون سنتی وجود دارد، در حالی که دکوراسیون مدرن بر سادگی و سبک مینیمالیست یا حداقل های تزئینی تأکید دارد.

3. پالت رنگی

دکوراسیون و طراحی سنتی اغلب از پالت رنگی غنی و گرم استفاده می‌کند، در حالی که دکوراسیون مدرن تمایل به استفاده از رنگ‌های خنثی و کم‌رنگ با برخی جزئیات رنگارنگ دارد.

4. مبلمان و لوازم جانبی

مبلمان سنتی به نقوش پیچیده و پارچه‌ های پرزدار و زرق‌ و برق دار مشهور است، در حالی که در دکوراسیون مدرن از مبلمان با طرح های ساده و خطوط صاف و شکل‌های هندسی استفاده می‌شود.

5. طرح بندی در فضا

سنتی اغلب دارای طرح بندی رسمی و تقارنی است، در حالی که دکوراسیون مدرن از طرح بندی‌های باز استفاده می‌کند که در نتیجه فضا، وسیع و پرنور تر به چشم می آید.

6. فناوری

در دکوراسیون مدرن از جدیدترین فناوری‌ها مثل اسباب اثاثیه دیجیتالی، تکنولوژی نورپردازی مدرن، تکنولوژی هوش مصنوعی و… استفاده می‌شود و تمرکز بر افزایش عملکرد و کارایی محیط دارد، در حالی که دکوراسیون سنتی بیشتر بر جزئیات محیطی و مبحث زیبایی‌شناختی آن با پیچیدگی و شلوغی تزئینات دارد.

7. اتمسفر کلی فضا

دکوراسیون سنتی الگوی ظرافت و اصالت تاریخی – هنری را نشان می‌دهد و احساس صمیمت. گرما و آسایش را بازتاب می‌کند، در حالی که طراحی مدرن، حس به روز بودن در جامعه معاصر و پسامدرن و سبک مینیمالیست را به تصویر می‌کشد و بر الگو های ساده و خطوط صاف تأکید دارد.

فرش در دکوراسیون سنتی و مدرن

فرش مناسب

خب، ابتدا لازم است بدانیم چرا استفاده از فرش مناسب در محیط زندگی شما، چه در سبک سنتی باشد یا مدرن لازم و ضروری است تا تضمینی بر آسایش و زیبایی محیط شما شود.

ما در انتهای این مقاله دلایل کافی راجع به مزایای انتخاب و استفاده از یک فرش مناسب را در دکوراسیون های سنتی و مدرن بررسی کرده ایم.

چطور فرش مناسب دکوراسیون سنتی و مدرن را انتخاب کنیم؟

دکوراسیون سنتی

۱. انتخاب فرش‌ با الگو ها و رنگ‌ های سنتی و غنی برای تکمیل دکوراسیون داخلی شما و در ترکیب با مبلمان و سایر عناصر سنتی پیشنهاد می شود.
۲. با توجه به تنوع بالا در تولید فرش ایرانی و فرش کاشان، این فرش ها با توجه به طرح و نقشه و دستباف یا ماشین بافت بودن، در هردو سبک دکوراسیون سنتی و مدرن کاربرد دارند.

به طور کلی الگو های گل و بوته، ترنج و حاشیه، طرح‌ سنتی ایرانی (پرشین) و الگوهای هندسی پیچیده در دکوراسیون سنتی و کلاسیک پیشنهاد می شود.

فرش نفیس ایران با آن زیبایی و نقش و نگار چشم‌نوازش، نه تنها در ایران، که در سر تا سر اروپا و آمریکا نیز یکی از ارزشمندترین آیتم ها برای ایجاد یک دکوراسیون باشکوه و چشم‌نواز استفاده می‌شود.

۳. رنگ‌های تیره و غنی به دکوراسیون سنتی شما جلوه ای شیک و باشکوه می‌بخشد.

۴. استفاده از فرش‌هایی در طرح کهنه نما یا وینتج، پتینه، گبه و گلیم فرش های سنتی و جذاب، و به طور کلی فرش های شرقی (فرش مراکشی از شمال آفریقا تا ناحیه خاورمیانه)، هویت دکوراسیون سنتی شما را تکمیل می‌کند.
تمامی طرح ها از طریق صفحه ارتباط با ما یا فروشگاه قالی فرشان قابل سفارش و خریداری می باشند.

۵. دکوراسیون سنتی اغلب از پالت رنگی غنی و سرزنده استفاده می‌ شود. فرش‌هایی با رنگ‌ های عمیق و گرم مثل سرخابی و قرمز کبود، سبز تیره یا طلایی. این رنگ‌ ها می‌توانند حس اشراف مآبانه و پر شکوهی در فضای شما ایجاد کنند.

۶. فرش هایی از الیاف طبیعی مثل پشم و ابریشم برای داشتن زیبایی و مقاومت بالا مناسب دکوراسیون سنتی هستند.

فرش ماشینی کاشان - فرش در دکوراسیون سنتی و مدرن

فرش هایی از الیاف طبیعی مثل پشم و ابریشم

دکوراسیون مدرن

۱. برای ایجاد یک فضای مدرن، از فرش با طرح یکدست، خطوط ساده و الگوی ملایم استفاده کنید. در انتخاب رنگ، به پالت رنگی خنثی یا نیوترال و الگوهای هندسی یا فرش‌های غیر ساده و الگوداری که با عناصر محیط شما در توازن باشند، توجه کنید.

۲. در فضای مدرن باید فرش شما از طیف رنگی خنثی باشد تا حس آرامش و سادگی را القا کند.

۳. انتخاب اندازه مناسب فرش در ترکیب با سایر عناصر دکوراسیون امری سلیقه ایست اما باید به صورت متوازن و هماهنگ چیده شود تا دکوراسیون مدرن شما هارمونی خوبی با سایر اسباب منزل داشته باشد.

۴. انتخاب طرح های مینیمالیست: در دکوراسیون مدرن، سادگی مهمترین ویژگی است. به دنبال فرش هایی با طرح ساده، و خطوط صاف، الگوهای هندسی منظم یا طرح های انتزاعی باشید. از الگوهای بیش از حد پیچیده که ممکن است با ظاهر مدرن تداخل داشته باشند، خودداری کنید.

۵. دکوراسیون مدرن اغلب از یک پالت رنگی خاکستری، سفید، بژ یا سایر رنگ های ملایم استفاده می کند. برای ایجاد جلوه ای یکپارچه و هماهنگ، به دنبال فرش هایی با چنین رنگ هایی باشید.
فرش های خاکستری یا بژ می توانند پس زمینه ای برای برجسته و بولدتر کردن سایر عناصر دکوراسیون در اتاق شما عمل کنند و یک فضای آرامبخش و منحصر‌به‌فرد ایجاد کنند.

۶. استفاده از طرح های جدید در دکوراسیون مدرن یک پیشنهاد استثنایی است. در حالیکه دکوراسیون خود را به سبک مینیمال می‌چینی، می توانید با انتخاب فرش هایی با بافت و الگوی جدید و بدیع، جذابیت بصری محیطتان را افزایش دهید.
به دنبال فرش هایی با ارتفاع پرز متفاوت، یعنی شگی باشید، از طرح های فانتزی یا سه بعدی استفاده کنید، اگر علاقمند به جلوه های سلطنتی هستید فرش طلاکوب را امتحان کنید یاحتی فرش هایی از مواد طبیعی مانند جوت یا سیسال را انتخاب کنید. در مقالات بعدی مجله قالی فرشان منتظر معرفی این مدل های جدیدی باشید.

چنین طرح های از فرش می توانند خاصیت عمق و بعد به فضا اضافه کنند و جذابیت آنرا افزایش دهند.

بیشتر بخوانید

 شگی : شکوه لطافت در زیر قدم های شما

 طلاکوب: جلوه ای اشرافی در منزل شما

 فانتزی؛ قطعه ای متفاوت و الهام بخش

 سه بعدی

۷. شما می‌توانید بسته به طرح کلی محیط، فرش های تک رنگ انتخاب کنید. مثلا همان رنگ های خاکستری که گفتیم می توانند هماهنگی و ظرافت ایجاد کنند. از طرف دیگر‌ می توانید فرشی با تناژ تیره و قوی انتخاب کنید و بعد سایر عناصر را با آن ست کنید.

۸. در دکوراسیون مدرن استفاده از فرش با الیاف مصنوعی رایج است، بخاطر ماندگاری و دوام بالای این الیاف و همچنین شستشو و نظافت آسان آنها مثل پلی استر.
با توجه به این موارد و نکات دکوراسیون موردنظر خودرا طبق سلیقه و بودجه تان ایجاد کنید و از زندگی روزانه میان طرح و رنگ دلخواهتان لذت ببرید.

فرش در دکوراسیون سنتی و مدرن

استفاده از فرش با الیاف مصنوعی رایج است

2 نکته کلی

ابعاد

هنگام انتخاب فرش‌، به ابعاد اتاقتان توجه کنید. در فضاهای بزرگتر، از فرش‌ ۱۲ متر یا بیشتر استفاده کنید تا زیر مبلمان و وسایل بخوبی کاور شود و در اتاق های کوچکتر فرش‌ ۶ تا ۹ متر انتخاب کنید تا فضا را جادار تر نمایش دهند‌.

هماهنگی

به هماهنگی فرش با مبلمان، پرده و سایر عناصر دکوراسیون توجه کنید. تم و رنگ کلی آنها باید یک ترکیب مکمل یا هارمونیک بسازد و جلوه کلی محیط را جذاب و گیرا کند.

مقاله 5 نکته طلایی در ست کردن فرش با مبل و پرده

مزایای استفاده از فرش در دکوراسیون داخلی

در ادامه برخی از مزیت های استفاده از این کف‌پوش زیبا و هنری برای استفاده در هر نوع دکوراسیونی، ذکر می گردد

۱. راحتی و گرما بخشی

باعث راحتی و آسایش است و تعادل دمایی خوبی در محیط شما ایجاد می کند. همچنین عایق حرارتی نیز هست و در تمامی فضاهای شما که نیاز به آن حس شود می توان استفاده شود تا مانع برخورد پا با سطح بدون پوشش شود.

۲. عایق صوتی

نوعی عایق صوتی بشمار می روند که باعث آرامش‌ در محیط می شوند؛ بخصوص در محیط آپارتمانی، دفاتر و مناطق با ترافیک بالا، که نیاز به سکون و آرامش بیشتری است، فرش با کاهش انتقال صدا بین طبقات و کاهش بازتاب آن درون اتاق، به جذب صدا کمک می‌کنند.

فرش در دکوراسیون سنتی و مدرن

CARPET DESIGNER

3. افزایش ایمنی سطح

این قطعه زیبا، به سطوح خاصیت ضد لغزش می‌دهند و خطر ناشی از لغزش و سقوط را کاهش می‌دهند. سطح نرم آن نیز از آسیب ها جلوگیری می کند و نوعی عایق تماسی به حساب می آیند.

4. زیبایی بخشیدن به محیط

فرش‌، بخصوص در فرهنگ ایرانی نوعی تکمیل کننده در دکوراسیون بشمار می رود و نبود آن انگار نوعی نقص در دکور است. با انتخاب فرش مناسب و هماهنگ با سایر عناصر دکوراسیون، خلاقیت خود را به رخ بکشید و جذابیت بصری فضای خود را افزایش دهید. تنوع بالا و طیف گسترده‌ رنگ‌، الگو و بافت‌هایی را که به شما این امکان را می‌دهد که یک طراحی داخلی بی نظیر ایجاد کنید، کشف و انتخاب کنید.

5. بهبود کیفیت هوای داخل

بر خلاف تصور عموم، فرش‌هایی که به‌طور صحیح نگهداری و نظافت شوند، می‌توانند به بهبود کیفیت هوای داخلی کمک کنند، اینگونه که می‌توانند گرد و غبار، آلرژن‌ها و آلودگی‌ها را به خود بچسبانند و جلوی گردش آنها در هوا را بگیرند. تنها کاری که شما لازم است انجام دهید جاروبرقی کشیدن یا بخارشویی و لکه گیری، حتی شستشوی سالانه آنهاست.

6. چندمنظورگی و سرمایه جاری

این آیتم کاربرد های فراوان دارد و در طرح و رنگ بیشمار در دسترس است. از این رو پاسخگوی هر سلیقه ای هست و به راحتی میتوان آن را تعویض یا جایگزین کرد.

فرش در دکوراسیون سنتی و مدرن

CARPET FOR INTERIOR DESIGN

7. کارایی انرژی

استفاده از فرش ها به بهینه سازی مصرف انرژی کمک شایانی می کنند و قبوض شما را تا مبلغ قابل توجهی کاهش خواهند داد.

8. دوام و طول عمر

ممتاز و اعلای آن، دوام و ماندگاری بالایی نیز دارند و تا سالیان سال درخشش و زیبایی خود را حفظ می‌کنند. خرید فرش‌ مناسب، مرغوب و مقاوم می‌تواند در طولانی مدت باعث صرفه جویی و کاهش برخی  هزینه‌ها گردد.

فرش در دکوراسیون سنتی و مدرن

KASHAN CARPET

افزودن این قطعه هنری، به دکوراسیون محیط شما مزیت های زیادی از جمله ایجاد راحتی، بهبود زیبایی، افزایش ایمنی تا بهره‌برداری از بهینه سازی مصرف انرژی، افزایش کیفیت هوای داخلی و… بوجود می آورد و سرمایه ای هنری و اصیل در محیط شما محسوب خواهد شد.

________________________________________________

بیشتر بخوانید
pin.it
italianbark
___________________________________________________

قالیفرشان؛ بزرگترین فروشگاه آنلاین فرش
آماده ارائه خدمات فروش انواع فرش های ممتاز کاشان به مشتریان گرامی از سرتاسر جهان می باشد
از کالکشن قالیفرشان دیدن کنید و تنها با یک کلیک قطعه ای شگفت انگیز از فرش کاشان را به منزل ببرید.

   فروشگاه قالیفرشان 🛒   

10 فروشگاه فرش دستباف - خرید فرش کاشان

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

بیشتر بخوانید

فرش گل برجسته

50 مقاله درباره فرش 

مراحل بافت فرش دستباف

 

چقدر این مقاله برای شما مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کن

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز 1

اولین کسی باشید که امتیاز میدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من